fallback-image

Ochrona zbóż

Na większości pól można spodziewać się zdecydowanie dużego występowania chorób. Nasilenia chorób jest różne w zależności od gatunku zboża, przebiegu warunków pogodowych czy też uprawianej odmiany. Otóż, ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi to jeden z ważniejszych tematów związanych z ochroną roślin w okresie wiosennym.

Rolnicy niestety dopiero wiosną są w stanie dostrzec patogen grzybowy jakim jest mączniak prawdziwy. Pojawia się on już jesienią na polach uprawnych zbóż ozimych. Do infekcji może dochodzić również w przypadku żyta, jęczmienia czy pszenicy. Pojawiają się choroby podsuszkowe tzw. choroby źdźbła . Natomiast w jęczmieniu pojawia się plamistość siatkowa  i atakowane są liście.

Spośród wielu gatunków owadów szkodliwych w Polsce największe znaczenie gospodarcze w zbożach mają skrzypionki i mszyce.

Niestety, na polach niejednokrotnie można zauważyć szkodniki, na które nie ma zarejestrowanych środków, takie jak: drutowce, rolnice, pryszczarek zbożowiec czy coraz częściej spotykanego na polach łokasia garbatka. Gdy tylko zauważymy pojawienie się tych szkodników na naszych polach warto skonsultować się z doradcą, który podpowie jak skutecznie zwalczać insekty na polach zbożowych.

Walka z chorobami zbóż jarych jest konieczna. Formy jare zbóż słabiej się krzewią i wytwarzają mniejszą liczbę źdźbeł. Rolnicy musza zadbać o to, aby na ich polach we wszystkich źdźbłach i kosach powstawało i dojrzewało zdrowe ziarno. Jest to możliwe wtedy, gdy wszystkie liście przez cały okres wegetacji są zdrowe i mogą w pełni funkcjonować. To samo odnosi się do kłosów. Pszenica jara krócej znajduje się na danym polu, producenci w mniejszym stopniu obawiają się obecności chorób na takich plantacjach. Powinni wiedzieć, że choroby w pszenicy jarej powodować mogą znaczne straty, dlatego w czasie wegetacji wykonać należy co najmniej jeden zabieg opryskiwania poprzez użycie preparatu, który nie pozwoli na rozwój grzybów chorobotwórczych. W zaleceniach ochrony roślin jest wiele środków grzybobójczych. Uwagę należy zwracać na to, aby zawierały one skutecznie działające substancje czynne zwalczające sprawców takich chorób jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septoriozę paskową liści i rdzę.

Sposób ochrony przed chorobami zawiera uzasadniona ochronę powierzchni liścia. Większość najważniejszych chorób pszenicy to te, których obecność przyspiesza starzenie się trzech najwyżej położonych liści. Ograniczenie liczby zabiegów jest możliwe, ale zawsze wiąże się z podwyższonym ryzykiem słabszej ochrony, a tym samym spadku plonów. Z kolei opóźnienie zabiegów może skutecznie ochronić kłos, ale tym samym niesie zagrożenie niepełnej ochrony najbardziej produktywnych i najwyżej położonych liści.

Intensyfikacja upraw zbóż, zmiany w agrotechnice i strukturze zasiewów, powszechne stosowanie środków ochrony roślin oraz zmiany klimatyczne są przyczynami coraz częściej występującego zagrożenia ze strony mało znanych, wcześniej mniej ważnych szkodników. Żyły one od wielu lat w łanach zbóż, lecz w niewielkiej liczbie nie powodując żadnych szkód. Przykładem szkodników zaskakująco licznie pojawiających się w ciągu ostatnich lat mogą być: pryszczarki, miniarki czy łokaś garbatek oraz lenie, śmietki.

Problem zwalczania szkodników zbóż o ekonomicznym znaczeniu nabrał większego znaczenia wraz ze zmianami w technologii uprawy. Intensywna ochrona przed chwastami i chorobami oraz obfite nawożenie sprzyjają rozwojowi różnych gatunków owadów.

Related Posts

fallback-image

Tabletki nasenne bez recepty i inne metody na spokojny sen

fallback-image

Porównywarki kredytowe – dlaczego warto z nich korzystać?

Producent opakowań ozdobnych – 5 największych zalet

Producent opakowań ozdobnych – 5 największych zalet

fallback-image

Tworzenie bloga na stronie